یادی از قلندر موسیقی ایران در «تار هم دیگر لطفی ندارد»

پرتره محمدرضا لطفی از شبکه مستند پخش می شود

 

مستند «تار هم دیگر لطفی ندارد» به تهیه کنندگی و کارگردانی محمدعلی بهبهانی پرتره محمدرضا لطفی ردیف‌دان، موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، نوازندهٔ برجستهٔ تار و سه‌تار و همچنین پژوهشگر و مدرس موسیقی سنتی ایرانی یکشنبه 10 اردیبهشت ساعت 21 از شبکه مستند پخش می شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، این مستند با استفاده از تصاویر آرشیوی کمتر دیده شده و در گفت و گو با چهره‌های نام‌آشنای موسیقی و هنر ایران همچون مجید کیانی، حسین علیزاده، صدیق تعریف، ارشد تهماسبی، اردشیر کامکار و قشنگ کامکار و .. به بررسی زندگی و آثار استاد فقید «محمدرضا لطفی» پرداخته است.
در مستند «تار هم دیگر لطفی ندارد» کارنامه حرفه ای قلندر موسیقی ایران از ابتدای تاسیس گروه شیدا تا بعد از انقلاب مورد تحلیل و بررسی قرار می گیرد.
محمدرضا لطفی (17 دی ۱۳۲۵ – ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۳)  با خلق آثاری چون «ایران ای سرای امید»، «کاروان شهید»، «برادر بی‌قراره» و «عشق داند» به میان تودهٔ مردم راه یافت.
لطفی بنیان‌گذار کانون فرهنگی و هنری چاووش، گروه شیدا و مکتب‌خانه میرزا عبدالله بود و هنرمندان بسیاری از جمله مجید درخشانی، صدیق تعریف، حمید متبسم و حسین بهروزی‌نیا را تربیت کرد. او در کنار تار و سه‌تار، کمانچه، دف، نی و سنتور نیز می‌نواخت و به مدت دو سال، ریاست پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران را بر عهده داشت.
او تجربه همکاری با خوانندگانی چون تاج اصفهانی، غلامحسین بنان، محمدرضا شجریان و شهرام ناظری را داشت و خوانندگانی چون  صدیق تعریف، محمد گلریز و محمد معتمدی، علیرضا شاه‌محمدی و امیر اثنی‌عشری را نخستین بار او به جامعهٔ موسیقی معرفی کرد.
این مستند تولید شبکه مستند است و بهروز رضوی گویندگی و وهاب الدین محمدی تدوین آن را به عهده دارد، رضا مهدوی نیز به عنوان کارشناس و نویسنده برنامه در این پروژه حضور داشته است.
«تار هم دیگر لطفی ندارد» به مناسبت درگذشت محمدرضا لطفی از چهره‌های اثرگذار موسیقی ایرانی در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته و امشب ساعت 21 و  دوشنبه 11 اردیبهشت ساعت 9 پخش می شود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها