روایت زندگی چهره ماندگار چشم پزشکی کودکان در «هزاران بیش»

پخش پرتره فوق تخصصی که عاشق کودکان بود

 

«هزاران بیش» پرتره زنده یاد دکتر ضیاء الدین یزدیان چهره ماندگار چشم پزشکی کودکان از تولیدات جدید شبکه مستند سه شنبه 22 فروردین ساعت 21 از شبکه مستند پخش میشود.
به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، «هزاران بیش» به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا صوتی در 45 دقیقه تولید شده و پرترهای از زندگی یکی از برجستهترین نخبگان پزشکی کشور است که عملکردش باعث افزایش سطح عمومی سلامت جامعه و دسترسی گسترده مردم به خدمات بهداشتی _ درمانی شدهاست. 
دکتر ضیاء الدین یزدیان فرهیخته و چهره ماندگار چشم پزشکی کودکان فوق تخصص استرابیسم و استاد پیشکسوت گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان فارابی 18 خرداد 1328 در شهر یزد متولد شد، این چهره علمی پس از دریافت دیپلم در سال 46 و قبولی در کنکور سراسری وارد دانشکده پزشکی دانشگاه تهران شد و سال 53 از رشته چشم پزشکی فارغ التحصیل شد و 4 سال بعد بهعنوان دستیار تخصصی چشم پزشکی در همان دانشکده شروع به کار کرد.
یزدیان که قصد بازگشت به یزد را داشت به توصیه استادش دکتر حسین شهیدی در شهر تهران مشغول به طبابت شد و در سال 1357 بهعنوان عضو هیئت علمی در بیمارستان فارابی شروع به کار کرد. 
او یکسال بعد با راهنمایی دکتر محمدحسین لشگری، رشته استرابیسم (انحراف چشم) که رشته مشکلی در چشم پزشکی بود را برای ادامه راه برگزیند و برای کسب تجربه بیشتر با دعوت دکتر وان نوردون، استاد چشم پزشکی بیمارستان کودکان تگزاس، راهی آمریکا شد. 
این فرهیخته خیلی زود بهدلیل نیاز بیمارستان فارابی به تخصص به ایران برگشت و در بدو ورود بخش استرابیسم این بیمارستان را تأسیس کرد و تا زمان بازنشستگی در این بخش به درمان بیماران پرداخت. 
ارائه مقالات و روشهای نوین در درمان استرابیسم، برگزاری سمینارهای مختلف در این زمینه و آموزش تعداد زیادی از دستیاران و فلوشیپ های بیمارستان فارابی گوشهای از فعالیتهای دکتر یزدیان بود. او در بخشی از مصاحبه خود با روابط عمومی بیمارستان فارابی گفت: بیماران زیادی دیده‌ام، شاید برایتان جالب باشد که وقتی یک بچه با انحراف چشم را می‌ببینم برایم تازگی دارد و بیمار را با علاقه معاینه می‌کنم، به نظر من معاینه بچه یک هنر است.
 او درباره علاقهاش به کودکان نیز افزود: جالب است من بچه‌های خودم یا بستگانم را در زمان کودکی خیلی بغل نمی‌کردم اما وقتی وارد مطب می‌شوم کلاً اخلاقم عوض می‌شود و یک دکتر علاقه‌مند به کودکان می‌شوم چون کارم را خیلی دوست دارم.
دکتر یزدیان پس از تحمل یک دوره بیماری سرانجام در 18 بهمن 99 و در سن 71 سالگی درگذشت. «هزاران بیش» امشب ساعت 21 از شبکه مستند پخش میشود تکرارش روز بعد ساعت 9 است.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها