ریشه یابی معضل طلاق در «صد و هشتاد و یک ثانیه»

چرا در کمتر از سه دقیقه یک طلاق در ایران اتفاق می افتد؟

 

مستند «صد و هشتاد و یک ثانیه» به تهیه کنندگی و کارگردانی صادق داوری فر با موضوع «طلاق» در شبکه مستند تولید شده و سه شنبه 24 خرداد ساعت 21 پخش  خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، صادق داوری فر دراینباره گفت: در ایران هر «صد و هشتاد و یک ثانیه» یک طلاق اتفاق می‌افتد، این مستند در 60 دقیقه به بررسی ریشه و علل طلاق پرداخته است.  

او درباره هدفش از تولید این مستند گفت: سالها پیش شنیدن خبر جدایی یکی از آشنایان شوکه ام کرد و تلاشم برای ادامه زندگی آنها بی  ثمر ماند ،  مدت کوتاهی از این ماجرا گذشت و این تجربه برای من تکرار شد، در کمتر از دو  یا سه سال به دور و برم نگاه کردم و دیدم در دایره دوستان و همکاران آن دوره، فقط منم که در زندگی متاهلی باقی ماندم. تصمیم گرفتم روی ماجرای طلاق مطالعه کنم و ببینم سرمنشا این پدیده اجتماعی کجاست؟

این تهیه کننده گفت: پس از چندین سال تحقیق میدانی، کتابخانه ای و اینترنتی و مطالعه بر روی پایان نامه های دانشجویی به این نتیجه رسیدم که اگر بتوانیم مهارت های زندگی را به فرزندانمان بیاموزیم، آمار طلاق حتما در کشور کاهش خواهد یافت،  برای اثبات این ایده سراغ افراد متعدد و متفاوتی رفتم و آنها از تجربه جدا شدن خود برایم گفتند.

داوری فر با بیان اینکه متاسفانه ما در مدارس به فرزندانمان اطلاعات می دهیم نه مهارت و این مسئله در سیستم آموزشی ما باید بازنگری شود، افزود: ریشه و منشا اصلی طلاق هایی  که من  روی آنها تحقیق کرده بودم، فارغ از اینکه باید فاکتورهای مهم دیگری مثل بحث اقتصادی ، دخالت خانواده و .. را در نظر داشت، نداشتن مهارت زندگی مشترک بود و  این موضوعی است که باید  روی آن کار شود.  

 او گفت: «صد و هشتاد و یک ثانیه» یک مستند اجتماعی است، ما سراغ اقشار مختلف جامعه از روحانی و معلم و روانشناس گرفته تا کاسب رفتیم و درباره موضوع خاص «طلاق» با آنها گفت و گو کردیم، این مستند از نظر فرمی کمی متفاوت است ما حرمت آدمهایی که جدا شدند را حفظ کردیم و در عین حال نخواستیم این تابو را بشکنیم بنابر این همه با روبنده صحبت می کنند الا یک نفر به خواست خودش بدون روبنده  جلوی دوربین حاضر شده است.

این تهیه کننده افزود: این مستند با یک پشتوانه مطالعاتی بیش از 5 سال تولید شد، بنا براین تولید کار حدود یکسال طول کشید و بخشی از این زمان هم صرف متقاعد  کردن کیس های مطالعاتی برای قرار  گرفتن جلوی دوربین شده است. «صد و هشتاد و یک ثانیه» در شبکه مستند تولید شده و از عوامل آن می توان به تحقیق و پژوهش:  علی جانب الهی و صادق داوری فر، تصویربردار: صادق داوری فر و مصطفی آتش مرد، تدوین: احسان لهراسبی و سولماز افتخاری، صدا بردار : تامی ایل بیگی اصل ، صادق داوری فر و ... اشاره کرد.

این مستند  سه شنبه ساعت 21 از تلویزیون پخش می شود و تکرارش روز بعد ساعت 9 خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها