روایتی مستند از تاریخ تحلیلی سینمای فلسطین

«آنجا باید بهشت باشد» به شبکه مستند رسید

 

مستند «آنجا باید بهشت باشد» به تهیه کنندگی و کارگردانی داود کاظمی با موضوع تاریخ تحلیلی سینمای فلسطین و از تولیدات جدید شبکه مستند سه شنبه 6 اردیبهشت ساعت 21  به مناسبت رو جهانی قدس پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، کاظمی دراینباره گفت: «آن‌جا باید بهشت باشد» با نگاهی متفاوت مسئله مقاومت مردم فلسطین را روایت کرده است. این مستند دو قسمتی در نگاهی کلی، برای به تصویر کشیدن رویارویی فرهنگی فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها آنهم در مدیوم رسانه تلاش می‌کند و برای رسیدن به این هدف سراغ سینمای مستند رفته است. به عبارت دیگر، در این مستند با بررسی تاریخی یکصد سال گذشته به مخاطب نشان می‌دهیم که برخلاف تصویر رایجی که ما از اشغال فلسطین و اعلام موجودیت اسرائیل در سال‌های پایانی دهه 1940 میلادی داریم، داستان این تقابل کمی به عقب‌تر برمی‌گردد.

این کارگردان افزود: این مستند نشان می دهد که صهیونیست‌ها خیلی پیش‌تر و در قاب‌های تصویر و پرده نقره‌ای سینما به اشغال سرزمین فلسطین پرداخته و اذهان عمومی را برای چنین واقعه‌ای از مدت‌ها قبل آماده کرده بودند.

کاظمی ادامه داد: «آنجا باید بهشت باشد» کاملاً آرشیوی است و تصاویر کمیاب و تا حدودی دیده نشده‌ای را گردآوری کرده است. برای روایت بهتر گفتار متن سوم‌شخص به شکلی زنجیروار آن را همراهی کرده و حوادث پی‌درپی داستان را برای مخاطبی که بعضاً از خیلی از فصل‌های داستان هیچ اطلاعی ندارد بیان می‌کند. حوادثی مانند «روز نکبت»، «جنگ اعراب و اسرائیل»، «انتفاضه» و... که هرکدام در طول این سال‌ها مبنای فیلم‌های جداگانه‌ای قرار گرفته‌اند اما هیچ‌گاه به ردپای سینمای فلسطین و یا حتی اسرائیل در این وقایع نپرداخته‌اند.

 او درباره انتخاب نام فیلم هم گفت: نام  مستند برگرفته از نام آخرین فیلم یکی از برجسته‌ترین فیلم‌سازان فلسطینی بنام «الیاس سلیمان» است که در واقع به بازپس‌گیری سرزمین ربوده‌شده فلسطینی‌ها اشاره می‌کند. سرزمینی که به امید خدا روزی دوباره به گذشته خود بازخواهد گشت.

نویسنده این مستند  دو قمستی عادل انیسی از مستندسازان باتجربه است، تهیه و کارگردانی و جمع‌آوری تصاویر آرشیوی این اثر را داود کاظمی عهده دار بوده و سامان قیطولی تدوینگر و ریحانه اقبالی تیتراژ و گرافیک این مستند هستند.

«آنجا باید بهشت باشد» 6 و 13 اردیبهشت ساعت 21  به مناسبت روز جهانی قدس از شبکه مستند پخش می شود و تکرارش روز بعد ساعت 9 خواهد بود. 

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها