تدارک ویژه شبکه مستند برای ایام محرم

مستند « حماسه تاج الشعرا » تولید جدید شبکه مستند سیما است

 

شبکه مستند در ایام محرم چندین مستند ویژه محرم از جمله تولیدات جدید این شبکه را پخش می کند.

مستند «حماسه تاج الشعرا» تولید جدید شبکه مستند سیما است که در 15 قسمت 36 دقیقه‌ای در ایام محرم هر شب ساعت 20 و تکرار ساعت 4 و 10 پخش می‌شود.
این مستند پرتره ای از شاعر معاصر و مذهبی مرحوم حاج عباس قلی یحیوی ملقب به تاج الشعرا می باشد. عباس قلی یحیوی از شاعران مرثیه سرای آذری زبان ایرانی اهل اردبیل است. اغلب سروده‌های وی به زبان ترکی آذری بوده و در سروده‌های خود از قالب شعری حماسی استفاده نموده‌است. تخلص او ابتدا «احقر» بود که بعدا به نام خانوادگی خود یعنی «یحیوی» تغییر داده است.

مستند «قصه های اربعین» ویژه برنامه اربعین حسینی شبکه مستند است. این برنامه 25 دقیقه ای در 6 قسمت به تهیه کنندگی و کارگردانی مصطفی دالایی است. در این مستند کارگردان سعی دارد تا در مراسم پیاده روی اربعین به دنبال سوژه های مختلفی باشد تا در مسیر برگشت به ایران به سراغ محل زندگی و موقعیت افراد حاضر در سوژه برود و با کارشناسان به بحث و گفتگو بپردازد.مستند «ترکیب بند» یک قسمت 30 دقیقه‌ای است که شنبه 16 تیر ساعت 19 از این شبکه پخش می شود.

این مستند روایتی است با موضوع ترکیب‌بندهایی که در موضوع عاشورا و مصائب اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) سروده شده است که شناخته شده‌ترین آن‌ها ترکیب‌بند محتشم کاشانی است. در ادامه سعی شده از طریق بررسی زندگ ینامه محتشم کاشانی و سیر آثار و ارادت وی به امام حسین (ع) و خاندان نبوت به این مسئله پرداخته شود که چگونه این ترکیب‌بند تا این‌حد ماندگار شده است. این مستند روز بعد ساعت 12:30 تکرار می شود.

مستند «دربند» یک قسمت 50 دقیقه ای است که پنجشنبه 21 تیر ساعت 18 روی آنتن می رود.
این مستند به برگزاری مراسم محرم در شهر دربند قفقاز و روایت آن از زبان ریش سفیدان و شبیه خوان‌ها پرداخته است. همچنین بخش هایی از سختی های برگزاری مراسم و شعائر عاشورا در زمان حکومت سوسیالیستی شوروی را روایت می کند. این مستند روز بعد ساعت 13 تکرار می شود.

مستند «نغمه سرا» یک مستند 30 دقیقه ای است که دوشنبه 18 تیر ساعت 22 پخش می شود.
این مستند به بررسی ضبط فایل‌های صوتی مراسمات مذهبی و سخنرانی‌های انقلابی در دهه پنجاه می‌پردازد. «نغمه سرا» روز بعد ساعت 15 تکرار می شود.

مجموعه مستند «ترمه» در 30 قسمت به معرفی یک اثر هنری و رسانه‌ای در فضایی مذهبی و خانوادگی مردم شهر و روستا می پردازد. این مجموعه داستان های پشت صحنه تولیدات ماندگار هنری و آئینی، نیات و هنرمند تحت تاثیر اعنقادات مذهبی و زحمات اثری که در جان ها نفوذ می‌کند و در تاریخ ثبت را بیان می کند.مجموعه مستند «گنجینه» مجموعه‌ای‌ از بهترین مستندات دهه 40 تا 70 به تهیه کنندگی و کارگردانی حنیف شهپرراد است که در یک قسمت از این مجموعه مستندی با نام «چتر سبز، نخل جهرم» ساخته دکتر احمد ضابطی جهرمی است که با موضوع نخل برداری در ماه محرم در دهه 60 و در شهرستان جهرم استان فارس فیلمبرداری شده است.

همچنین مستند «سیه پوشان» ساخته‌ی شهاب الدین عادل در دهه 70 است که به مراسم ها و آئین های محرم حسینی در شهر دزفول می‌پردازد.

در شبکه مستند زمان ویژه ای نیز برای ناشنوایان در نظر گرفته شده است که منتخبی از مستندهای عاشورایی را پخش می کند.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها