کتاب: دین در سینمای شرق و غرب

 

اکنون که بیش از صد سال از عمر سینما می گذرد، سینمای دینی، قدسی و معناگرا، به عنوان یکی از پیش رو ترین و پرمخاطب ترین انواع سینمایی مطرح هستند. توجه رسانه های جهانی، به حضور دین در زندگی بشر به نحو شگفت آوری رشد کرده است و مضامین دینی در فیلم های ظاهرا سکولار نیز مورد تامل و تکرار قرار گرفته. ضروری است که محققین حوزوی و دانشگاهی به سمت فهم و تحلیل دقیق آن بروند و اهالی هنر و رسانه نیز در مطالعات خویش، بیش از پیش به سینمای دینی بپردازند. 
در این نوشته، همت بر آن بوده که نحوه تعامل نگره ها، مولفه ها و عناصر دینی و شبه دینی مکاتب و آئین های مهم جهان و سینماهای مطرح مورد بررسی قرار گیرد.
 اثر پیش رو، پژوهشی مهم و استراتژیک است که در مدت بیش از هفت سال، با حمایت «اداره کل پژوهش های اسلامی رسانه» صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و همکاری انجمن سواد رسانه مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به سرانجام رسیده است. از مهمترین نکات قوت این پژوهش که به مثابه دایرة المعارفی در موضوع دین و سینما درآمده است، عمق و جامعیت تحلیل ها در کنار گسترش عرضی کار و توجه به کشورهای مهم واجد سینما در جهان است، به گونه ای که مولفه های مکاتب و آئین های شبه دینی در سینمای آمریکا، اروپا، هند، چین، هنگ کنگ، ژاپن و کره مورد تحلیل جدی قرار گرفته است. 

علت عدم پرداخت به سینمای اسلامی و فیلم های کشورهای مسلمان در این اثر، گستردگی بیش از حد این موضوع می باشد که لازم است در آثار دیگری بدان پرداخته شود.
 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها