روایت زندگی علامه جعفری در قاب شبکه مستند

زندگی وزمانه فیلسوف معاصر در «روشنای زندگی»

 

فیلم «روشنای زندگی» ساخته مریم فرهنگ روایتی از زندگی علامه جعفری مفسر نهج‌البلاغه، فقیه، عارف، فیلسوف و مولوی‌شناس معاصر ایران سه شنبه 24 آبان ساعت 21 از شبکه مستند پخش می شود.

به گزارش روابط عمومی شبکه مستند، فیلم «روشنای زندگی» که به مناسبت درگذشت این عالم  در جدول پخش شبکه مستند قرار گرفته، به زندگی عالمانه استاد محمدتقی جعفری و ارتباط علمی و فلسفی‌اش با برتراند راسل و تلاشش برای درک نقاط مشترک فلسفه غرب و فلسفه اسلامی پرداخته و همچنین  مروری دارد بر تحقیقات و مطالعات ایشان درباره‌ی چرایی و ماهیت زندگی که درنهایت به نگارش کتاب زندگی قابل‌درک منجر شد.

در این مستند چهره‌هایی مانند پروفسور مهدی گلشنی فیزیک‌دان، پژوهشگر فلسفه علم، مترجم و استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف ، شهرام تقی زاده انصاری  و دکتر سیدمحسن فاطمی از شاگردان علامه به ابعاد مختلف این فیلسوف شیعه پرداخته‌اند.

محمد‌تقی جعفری مشهور به علامه جعفری (۱۳۰۲ - ۱۳۷۷ش)، از علمای شیعه، حکیم، فیلسوف، متکلم، فقیه و اصولی است، او شاگرد مرتضی طالقانی بوده و سراسر عمر خود را در تحصیل، تدریس و پژوهش و تحقیق سپری کرده است.

از ایشان بیش از ۸۰ جلد کتاب تالیفی به یادگار مانده که از معروفترین آنها می توان به جبر و اختیار، شرح نهج‌البلاغه، شرح مثنوی معنوی و وجدان اشاره کرد.

علامه جعفری چندین بار با «برتراند راسل» در مورد مسائل فلسفی نامه‌نگاری داشته و با «روژه گارودی»، «پروفسور عبدالسلام» و «پروفسور روزنتال» گفت و گو کرده است.

مستند زندگینامه علامه جعفری امشب ساعت 21 از شبکه مستند پخش می شود تکرارش روز بعد ساعت 14:30 خواهد بود.

 

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها